Back to top

Instalacja systemów CMS

Instalacja systemów CMS w chwili obecnej jest bardzo podobno w każdym przypadku nie ważne czy jest Drupal Wordpress czy inny system. W wiekszości zajmuje to pare minutek i można przystąpić do aktywnej pracy. Więc nie wątpliwie szybkość minimalizm dla wielu początkujących może okazć się czynnikiem decydującym.

Wiele osób widzi tak cały obraz instalacji. Jest to bardzo okrojony wizerunek na przykladzie Drupala warto wspomnieć jeszcze o paru innych opcjach.

Instalacja Wordpresa

Instalacja Drupal-a 7

Instalacja Drupal-a 8

Nieodłaczym eementem jest wybór języka tutaj niestety kropelka w wersji 7 nie posiada super wygodnego mechanizmu który podczas instalcji pozwoliłby na pobranie języka z sieci niestety trzeba oddzielnie załadować poporzez np. serwer FTP.

System drupal widać że posiada dodatkowe opcje wersja instalacji (minimalna, standardowa) charkateyzują one się ilością aktywnych modółów po instalacji. Wybór instalacji nie ogranicza w żadnym stopniu dalszej rozbudowy.

Wybór profilów opcja dostępna tylko w Drupalu. Budując strony każda ma zasadniczo cześć wspólnego szkieletu dlatego czasmi warto sie zastanowić nad skorzystaniem z gotowego zestawu 2 kliknięcia więcej godziny pracy oszczędzonej.

I ostatnim elementem który wyróżnia proces instalacji do Drush czyli narzędzie konsolowe dzięki któryemu instalacja Drupala to wprowadzenie :

drush dl drupal-7.x && drush site-install standard --account-name=admin --account-pass=admin --db-url=mysql://YourMySQLUser:RandomPassword@localhost/YourMySQLDatabase

 

Resumując proces instalacji:

 

Cecha / System CMS

Wordpress

Drupal 7

Drupal 8  
sTD. cZAS INSTALACJI 8/10 5/10

5/10

 
eLASTYCZNOŚĆ 5/10 7/10 8/10  
iNNE OPCJE 3/10 7/10 7/10  
pODSUMOWANIE 16/30 19/30 20/30  

 

Najszybszy proces instalacji przez przeglądarkę licząc ze stoperem trudno podważyć ma system Wordpress. W zasadzie brakuje mi tylko rozwiązań typu one Page w w/w sytemach.  Na tomiast drupal ilość kliknięć oraz czas istalcji jest stosukowo duższy lecz też dostajemy trochę więcej pól do uzupełnienia.

Elastyczność: Standardowym kryterium oceny były elementy wyboru języka profilów instlacji tutaj nie wątpliwie drupal detronizuje rywali. Choć sam proces ze względu na to że nie jest oczywisty wymaga pracy spoza przegladrki nie mogłem dać pełnej oceny.

Natomiast uwazględniając elstyczność oraz dodatkowe możliwości tutaj praktycznie za sprawą drusha Wp został w tyle. Dla osób bardziej upartych można napisać pare linijek i mozna odtworzyc schemat dizałania drusha w WP ale to już nie to lecz pónkty za to zostały dodane...

Polski
FiveStar: 
Brak głosów